Muchomory Czerwone

Artykuł

Uzależnienie od benzodiazepamin

Benzodiazepiny takie jak Xanax, Klonazepam i Diazepam są silnymi lekami depresyjnymi, które oddziałują na układ neuroprzekaźnika GABA i są skutecznymi lekami anksjolitycznymi. Mogą być jednymi z najbardziej pomocnych leków w przerywaniu ostrego ataku paniki lub nawet epizodów psychotycznych i generalnie mają świetny poziom bezpieczeństwa, gdy są stosowane z umiarem w tym znaczeniu, że ryzyko śmierci z powodu przedawkowania jest niskie, chyba że w połączeniu z innymi lekami. Mogą być stosowane jako środek uspokajający, w leczeniu lęku, wycofania alkoholu, skurczów mięśni, a nawet padaczki. (1)

Niestety benzodiazepiny są jednymi z najbardziej uzależniających chemicznie znanych substancji. Z tego powodu zostały uznane za leki narkotyczne i zaleca się, aby były one używane tylko przez okres do czterech tygodni, aby zapobiec fizycznemu uzależnieniu, chociaż może to trwać nawet krócej, aby rozwinąć uzależnienie. Często ludzie zażywają je przez lata, a nawet dekady. Efekty uboczne mogą się znacznie różnić w zależności od czasu trwania, dawki i innych czynników, ale obejmują utratę pamięci i ogólny spadek zdolności poznawczy przez co mogą znacznie pogorszyć jakość życia danej osoby. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do objawów demencji. (2)

Uzależnienie od benzodiazepin jest wyniszczające dla ciała i umysłu. A ich odstawienie może być trudniejszym do pokonania uzależnieniem niż nawet metamfetamina czy heroina, z objawami odstawienia obejmującymi lęk z odbicia, bezsenność i niemożność koncentracji. Bardziej ostre objawy mogą obejmować bóle mięśni i skurcze, które mogą być dość poważne, hiperwentylacja, nudności, wymioty, ataki paniki, halucynacje, myśli samobójcze, a nawet napady grand mal. Objawy te są często opisywane przez osoby doświadczające ich jako „piekło” i sprawiają, że przerwanie cyklu uzależnienia jest szczególnie trudnym wyzwaniem. Nagłe zaprzestanie przyjmowania benzodiazepin u osoby poważnie uzależnionej może być śmiertelne. Niezależnie od tego, w jaki sposób ktoś się uzależni od benzodiazepin, czy to pierwotnie przepisanych w celu leczenia ataków paniki, padaczki, czy też używanych nielegalnie, ludzie nagle znajdują się w głębokim dołku, w którym mogą być świadkami, jak ich funkcje poznawcze wymykają się spod kontroli. Bardziej ostre objawy mogą obejmować bóle mięśni i skurcze, które mogą być dość poważne, hiperwentylacja, nudności, wymioty, ataki paniki, halucynacje, myśli samobójcze, a nawet napady grand mal. Objawy te są często opisywane przez osoby doświadczające ich jako „piekło” i sprawiają, że przerwanie cyklu uzależnienia jest szczególnie trudnym wyzwaniem.

Nagłe zaprzestanie przyjmowania benzodiazepin u osoby poważnie uzależnionej może być śmiertelne.

Niezależnie od tego, w jaki sposób ktoś się uzależni od benzodiazepin, czy to pierwotnie przepisanych na leczenie To może rozerwać czyjeś życie na strzępy, ponieważ traci zainteresowanie działaniami i związkami, które kiedyś były pasją, a objawy długotrwałego używania zaczynają przypominać demencję. Ponadto każda próba zaprzestania używania leku prowadzi do jednych z gorszych objawów odstawiennych.

Nie tylko to, choć ostre objawów wycofania zazwyczaj trwa od 5-28 dni, dla niektórych objawy mogą trwać znacznie dłużej. Objawy po ostrym odstawieniu (PAWS) mogą trwać 12 miesięcy lub dłużej i mogą obejmować utratę libido, depresję, wahania nastroju i inne objawy, które mogą poważnie wpłynąć na jakość życia danej osoby. (3)

Metody detoksykacji od benzodiazepin zazwyczaj wymagają kompleksowego planu leczenia, w tym medycznie nadzorowanego detoksu. Programy stacjonarnego odwyku mogą trwać tygodnie lub miesiące i mogą obejmować zmiany w diecie, terapie behawioralne, doradztwo i inne leki w celu kontroli niektórych najgorszych objawów. Nawet przy zastosowaniu tych strategii, dla niektórych proces ten jest po prostu zbyt bolesny. Niektórzy wierzą, że trwale uszkodzili siebie i czują się tak, jakby nie mieli innego wyboru, jak tylko poddać się zapomnieniu przez nałóg.

Gdyby tylko istniało cudowne rozwiązanie…

Cóż, nie jest to takie proste, ale jak się okazuje, Natura dostarczyła nam pewnych narzędzi, które mogą być w stanie pomóc ludziom w ich podróży do wolności od uzależnienia od benzodiazepamin. Co dziwne, jednym z najbardziej przydatnych narzędzi jest jeden z najbardziej kultowych, a zarazem niezrozumiałych enteogenów na naszej planecie, słynny czerwony grzyb z białymi plamkami znany jako Amanita Muscaria

Psychoaktywne właściwości Amanity

Amanita Muscaria zawiera kilka bardzo unikalnych związków bioaktywnych, w tym kwas Ibotenowy i Muscimol. Jest ona prawdopodobnie najstarszym enteogenem spożywanym przez ludzkość, powszechnie znanym Amanita Muscaria jest prawdopodobnie najstarszym enteogenem spożywanym przez ludzkość, powszechnie rozpoznawalnym jako grzyb z „Alicji w Krainie Czarów” lub serii gier „Mario Bros”. Ma reputację po „trującego”. Niewłaściwie przygotowany i przyjmowany w niebezpiecznych dawkach może prowadzić do bólu brzucha, nudności, przerażających, w pełni realistycznych halucynacji, konwulsji i drgawek. Jest blisko spokrewniony z Amanita Phalloides, „Deathcap”, który jest jednym z najbardziej śmiercionośnych grzybów na świecie, odpowiadającym za 50% wszystkich przypadków śmiertelnych zatruć grzybami, więc to nic dziwnego, że ludzie się go boją!

Wyjaśnijmy kilka błędnych przekonań na temat AM, zanim zaczniemy omawiać jego potencjalne zastosowania terapeutyczne.
Wysokie poziomy kwasu ibotenowego (IBO) są technicznie neurotoksyczne ze względu na jego powinowactwo do receptorów glutaminianu, gdzie wywołuje pobudzającą odpowiedź neuronów, podobnie jak MSG i aspartam. Efekt ten można zminimalizować poprzez odpowiednie przygotowanie grzybka, które przekształca większość IBO w Muscymol (MUS). Przygotowanie grzyba polega na dekarboksynacji (obróbce cieplnej), podczas której większość kwasu ibotenowego zamienia się w muscymol. (5) To Muscymol, który działa jako wysoce selektywny agonista neuroprzekaźnika GABA ma potencjalnie użyteczne zastosowania w leczeniu uzależnienia od benzodiazepamin, które nas interesuje.

Teraz, gdy wyjaśniliśmy kwestię kwasu Ibotenowego, porozmawiajmy o kwestii dawkowania. Największym problemem jest zmienność potencji grzybów. W zależności od pory roku, drzewa żywicielskiego (grzyb jest mikoryzowy, co oznacza, że rośnie tylko w symbiozie z systemami korzeniowymi żywych drzew, co czyni uprawę prawie niemożliwą), i wielu innych czynników, moc poszczególnych grzybów może się bardzo różnić. 5 gramów z jednej partii grzybów może być równoważne 30 gramom z innej partii. Nawet w ramach tej samej partii, jeden konkretny kapelusz może być kilka razy silniejszy od pozostałych. Amanita Pantherinas może być 5-9x silniejszy niż Amanita Muscaria. Oznacza to, że pięć gramów Amanita Muscaria może spowodować bardzo przyjemne doznania, podczas gdy pięć gramów Amanita Pantherina może być wyjątkowo przytłaczające.

Jedynym sposobem na bezpieczną pracę z AM jest stworzenie standaryzowanego ekstraktu. Oznacza to, że należy zrobić ekstrakt z dużej partii grzybów, a następnie bardzo dokładnie przetestować moc każdej partii, pracując w górę do pożądanego efektu.

Doświadczenie z duża dawką Amanity jest potężne i może być absolutnie przerażające i przytłaczające, prowadząc do całkowitej utraty świadomości ciała i zmysłów, tak, że osoba, która posuwa się tak daleko, może wierzyć, że jest martwa lub w śpiączce, doświadczając jednocześnie ogromnej dylatacji czasu, pętli myślowych itp. Tymczasem jej ciało może robić swoje, miotać się, rozbijać mieszkanie, itp.

Więc to jest ta druga kwestia, która odstrasza ludzi od muchomorów. Może ktoś raz zjadł dziesięć gramów, a innym razem dwadzieścia gramów, z niewielkim skutkiem. Następnie innym razem spróbuje jeszcze raz dwudziestu gramów z innej partii i skończy się to tym, że będzie całkowicie przytłoczony i zdruzgotany przez to doświadczenie. Więc ponownie: jedynym naprawdę odpowiedzialnym sposobem dawkowania AM jest zrobienie standaryzowanego ekstraktu z większej ilości, a następnie stopniowe dochodzenie do odpowiedniej dawki w miarę poznawania siły tego konkretnego ekstraktu.

Więc teraz, gdy wyjaśniliśmy niektóre z niebezpieczeństw i błędnych przekonań, porozmawiajmy o potencjalnych korzyściach!

Muchomor czerwony przy odstawianiu benzodiazepamin

Muscymol, który współdziała z systemem receptorów GABA, ma różne efekty w zależności od dawki. Dawki progowe działają jako środek antydepresyjny i mogą pomóc w zasypianiu. Istnieją pewne dowody na to, że muscymol może zmniejszyć drżenie spoczynkowe i badane są jego zastosowania w leczeniu choroby Parkinsona. (6) Wiele osób stosuje odbarwione ekstrakty z AM do samoleczenia stresu, niepokoju i bezsenności, podobnie jak w przypadku stosowania xanaxu.

Istnieje coraz więcej niepotwierdzonych dowodów na to, że odpowiednio przygotowane ekstrakty Amanita Muscaria zawierające Muscymol mogą załagodzić skutki odstawienia benzodiazepamin, takie jak lęk powracający, napięcie mięśniowe i bezsenność.

Tak więc, wielkie pytanie! Czy Amanita Muscaria może naprawdę pomóc w uzależnieniu od benzo? Istnieje coraz więcej dowodów na to, że odpowiedź jest twierdząca.

Mikrodawkowanie amanity jest używane przez coraz większą liczbę osób jako terapia zastępcza podczas odstawiania benzodiazepamin. Prawidłowe procedury zmniejszania dawki są absolutnie konieczne. Nagłe odstawienie leków może prowadzić do drgawek i stanowić potencjalne zagrożenie dla życia! Nie należy również łączyć AM i benzodiazepamin, ponieważ substancje te mogą się „nakładać” i niebezpiecznie potęgować. AM może złagodzić wiele najgorszych objawów odstawienia, zmniejszeć skurcze mięśni i niepokój, oraz pomóc uzyskać spokojny sen.

Benzodiazepaminy są znane z tego, że z czasem zmieniają morfologię receptorów GABA , powodując długotrwałe zmiany synaptyczne, które mogą być odpowiedzialne za długie utrzymanie objawów po ostrym odstawieniu. (7) Niektórzy sugerują, że Muscymol może pomóc przywrócić morfologie receptorów GABA i rzeczywiście leczyć szkody spowodowane przez długotrwałe nadużywanie tych leków.

Istnieją niepotwierdzone doniesienia o ludziach biorących większe ilości AM i doświadczających trwałej ulgi od objawów odstawienia już po tylko jednej dawce.
AM nie wydaje się mieć żadnego potencjału uzależniającego na własną rękę, ani nie rozwija znacznej tolerancji w czasie. Niektórzy ludzie biorą dawkę nalewki AM kilka razy dziennie, aby łagodzić najgorsze objawy.

AM, odpowiednio przygotowany i dozowany, może być jednym z najbardziej skutecznych naturalnych anksjolityków w przyrodzie i wydaje się mieć potencjał, aby być prawdziwym remedium dla tych, którzy cierpią z powodu odstawiania benzodiazepamin. Nie ma prawie żadnych badań nad wykorzystaniem AM i Muscymolu do tego celu, ale nie brakuje ludzi, którzy uważają ten grzyb za absolutny cud, który uratował im życie od tego uzależnienia.

Jest o wiele więcej do omówienia, jeśli chodzi o pokonanie uzależnienia od benzodiazepamin, niż jest to objęte zakresem tego artykułu. Nie wszystkie benzodiazepaminy są sobie równe. Pomocne może byc, aby poprosić lekarza na zmianę na diazepam (Valium) z niektórych bardziej krócej działających leków jak xanax. Wysokie dawki B12 i magnezu mogą być bardzo przydatne, jak również zmiany w diecie, które wspomogą produkcję neuroprzekaźnika GABA.

Źródła:

1. https://adf.org.au/drug-facts/benzodiazepines/ 

2. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2000/0401/p2121.html  

3. https://americanaddictioncenters.org/withdrawal-timelines-treatments/xanax

4. https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/ibotenic-acid  

5. https://sci-hub.se/10.3358/shokueishi.34.153  

6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0278691519304764  

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4243505/    

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

Dołącz do nas!

Na poniższych grupkach znajdziesz niepublikowane na blogu informacje, badania naukowe, oraz będziesz mógł/mogła wymienić się opiniami o sprzedawcach lub zapytać się o coś innych pasjonatów i znawców amanity